Papirarbeide

Det er ikke mye papirarbeide i forbindelse med et båtkjøp, men noe er det jo. Og det er tydelig at det er utenfor høysesongen, for ting går veldig raskt unna!Litt tidligere i høst oppdaget jeg at brosjyrematerilaet fra Sjøfartsdirektoratet var i postkassa mi nesten dagen etter jeg hadde bestilt det, mens det på nettsidene deres stod at det ville ta opptil fire uker.

Selve kontrakten var greit å få unna, det var jo bare papirer som jeg og selgeren skulle underskrive.

Men omregisteringen trodde jeg skulle ta litt lengre tid. På sidene til Småbåtregisteret sto det at det ville ta rundt to uker. Jeg fylte ut skjemaet på nettsidene mandag kveld, lastet opp kopi av kjøpekontrakten og trykket send.

SMS-meldingen som bekrefter at alt er i orden!
SMS-meldingen som bekrefter at alt er i orden!

Forrige eier hadde vært raskt ute med å melde båten solgt, slik at han allerede sto oppført som «sist registrerte eier» og det kan jo ha betydning for at behandlingen gikk raskt. For allerede dagen etter, tirsdag morgen, lå det en epost i innboksen som bekreftet at registeringen var fullført, og et par timer senere var dette også registrert i datasystemene deres.

Flott at dette gikk så fort unna, for jeg må være registrert som eier av båten før jeg kan bestille forsikring, noe som jeg nå kan sette i gang med.

Har allerede undersøkt et par steder, og ser at det å forsikre en gammel snekke fra 70-tallet er en relativ rimelig affære. Heldigvis! 🙂

 

Related Images:

2 tanke på “Papirarbeide

    1. Hyggelig at du likte det! Og veldig hyggelig at du tok en titt innom her også! Fant mange gode tips på bloggen din, og fine turskildringer som er med på å gjøre meg enda mer ivrig på å oppsøke steder med båten til sommeren. Helt enig i tipset om å kjøre nærmere land. Har bare hatt båten i en uke, men har allerede «nyoppdaget» Nesodden fra sjøsiden.

Kommentarer er stengt.