
Vurdering (5 anker er best):
Posisjon: 59° 45.898′ N 10° 35.123′ E
Besøkt antall ganger: 1 Sist besøkt: Juli 2025 Hjemmeside
Fasiliteter: Strøm, vann, toalett, dusj, søppel. Restaurant ved brygga. Stupetårn.
Havneavgift (for 29-foter): 330 NOK. Dagbesøk/restaurantbesøk gratis. Bruker Havneweb-løsningen.
Fortøyning: Langsides ved kai og i bås merket med grønne skilter.
Tilrettelagt for funksjonshemmede: Ikke spesielt med tanke fra båt til land, men serviceanlegget (som vel like mye skal brukes til restauranten) har handicaptoalett.
Spro havn er egentlig en ganske omdiskutert eiendomsprosjekt på Nesodden. Etter mange år i stampe og bytte av byggherrer/entreprenører, har det blitt fart på sakene.
Ved sjøen er det laget en solid molo og på innsiden brygger til beboernes båter og en kai. Det er også plassert en pizza- og pasta-restaurant der, som nok håper på mye besøk sjøveien om sommeren.
I tillegg til båsene til båteierne, er det mulig å legge seg til kailangs for å besøke stedet, og gjestebåter kan også legge seg i grønnmerkede båser.
Jeg måtte jo ta en titt på stedet, som ikke åpnet før i juni i år. Det ble ikke tid til noe restaurantbesøk, men det er jo positivt at det er gratis å ligge her på dagtid eller hvis man skal spise på restauranten.
Prisen for overnatting er helt grei – på linje med Oscarsborg, billigere enn Aker Brygge, Vollen og Son.
Ved havneområdet er det to servicebygg i hver sin ende, det i restaurantenden er noe større, og er nok tenkt å betjene hovedsakelig kundene der. Alt ser selvsagt fint ut i kaiområdet ettersom jo alt er flunkende nytt.
Resten av området er jo fortsatt en byggeplass, og det skal fortsatt bygges nye boliger der, så det blir nok en byggeplass i et par år framover, kan jeg tenke meg.
I havneområdet er det kun restauranten som finnes av tilbud, om det er planlagt noe mer etter hvert vet jeg ikke.
Det beste ved denne havna er at de faktisk har gjort seg den umake å bygge en skikkelig molo – slik at havna er godt beskyttet både fra uvær og lasteskip, ferger og cruiseskip! Her har Drøbak gjestehavn, med sin latterlige spinkle bølgebryter, mye å lære!
Om det blir så mye fart over gjestehavnsdriften her er jeg mer i tvil om. Havna ligger liksom slik til at det vel er dagsturer med båt som blir hovedtrafikken.
Kommer man hjem fra en lengre tur på Sørlandet eller i Sverige ligger havna liksom for kort fra Oslo til at det er noen vits å stoppe her, og er man vei ut av fjorden er det for tidlig å stoppe!
Slik tenker i alle fall jeg.
Kaiplassene er også ganske så høye, så neste gang legger jeg nok til i en ledig bås.